Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Pro každého má den 24 hodin

12. 01. 2021 19:20:00
Láďa i Luboš jsou čtyřicátníci v plné fyzické síle, oba mají přibližně stejně staré syny a bydlí ve stejném vchodě jednoho osmiposchoďového paneláku. Je sobota, víkendový to den, dnes nemusí ani Láďa ani Luboš do práce.

Láďa vstává kolem deváté, zapaluje první cigárko a nechá si od manželky Ivety uvařit černou kávu. Na jídlo nemá pomyšlení, už se těší, jak nažhaví computer. Největší odměnou bude, až ve hře "World Of Warcraft" vyexpí do vyššího levelu. Tohle bude jeho velké sobotní vítězství!

Luboš si už kolem osmé dává snídani, kávu navaří i manželce, čerstvý jablečný štrůdl, napečený manželkou Monikou, chutná výtečně. Při ranní kávě se domlouvají na rodinném sobotním programu.

Láďův computer je kolem jedenácté dopoledne nažhavený na maximum. Právě v tomto čase ho manželka Iveta, která se učila se synem Liborkem, přišla požádat, aby místo u svého počítače uvolnil synovi. Láďovi to hne žlučí, zrovna teď se mu začínalo dařit. Velmi neochotně, za přívalu nemravných slov, přenechává teplé křesílko potomkovi a jde si na balkón vykouřit polední cigárko. Po něm dosedá v obývacím pokoji na sedačku a začíná "pracovat" s mobilním aparátem. Iveta zatím vaří oběd.

Luboš zajde po snídani se synem Lukáškem na nákup. Jelikož napadnul první letošní sníh, snaží se při cestě do obchodu udělat přestávku a postavit sněhuláka. Lukáš sbírá kamínky a Luboš koulí sněhové koule. Zažijí při tom mnoho legrace. Monika připravuje doma oběd.

Láďa si nechá obědové menu přinést přímo do obývacího pokoje, v televizi běží zajímavá detektivka, konec nesmí propásnout. Polévka je málo slaná, pivo není dostatečně vychlazené. Kde jsou ty časy, kdy Iveta vařila bez chybičky.

Luboš si oběd vychutnává, Monice se oběd povedl, to se musí uznat. Je rád, že jeho žena vaří, ne každý ze spolupracovníků má to štěstí. Luboš si to uvědomuje. Už se těší na odpolední rodinnou vycházku, půjdou se podívat k nedalekému rybníčku.

Láďa se konečně dostal ke computru. Však už byl totálně nervózní, jeho nervy bublaly jako pivní čepička hořkého pivního moku, několik zatípnutých cigaretových špačků v jogurtovém kelímku na parapetu balkónového okna a další vypité pivko jsou toho názorným důkazem. Teď je však šťastný jak blecha, konečně může pokračovat ve své milované hře. Iveta sklízí nádobí, dává ho do myčky a ptá se Vladislava, zda by nešel nakoupit. Láďa dělá, že neslyší, manželka si v kuchyni stěžuje na svůj osud, snad i pláče, ale to jsou všechny ženské, stále jim není něco vhod. Syna Liborka má také z krku, podstrčil mu vlastní mobil s perfektní hrou.

Luboš, Monika a Lukášek se vracejí z vycházky, jsou plní zážitků. Kluci si dali si i závody v běhu, Luboš nechal Lukáše vyhrát. Monika po příchodu domů pomáhá Lukáškovi s domácími úkoly, Luboš modeláří - lepí papírové modely domečků. Když se Lukášek s Monikou naučí, složí své modelářské náčiní do krabice a jde si zahrát stolní fotbálek se synem. Monika si čte další kapitoly rozečtené knihy. Studenou večeři chystá mužská část rodiny, Monika u společné večeře oba pochválí, jak jsou krásně nakrájená kolečka salámu.

Láďa se večeří nezatěžuje, vytáhne si studený párek rovnou z lednice, k němu přihodí rohlík a pivo konzumuje rovnou z láhve. Je rád, že může povečeřet u počítače, v kuchyni by musel neustále poslouchat, jak je Iveta unavená, protože musela tahat těžký nákup. Do ložnice už mu strká zvědavý nos Liborek, chce k počítači, mobil klučíka již omrzel. Čert aby to všechno vzal, ten kluk je jako lep na mouchy, stále otravuje, pomyslí si Láďa. Přichází manželka orodovat za syna. Velmi neochotně, již podruhé, přepouští své místo synovi. Odchází se koukat na televizi, v ruce mobil, musí překontrolovat stav na sociálních sítích.

Luboš se s manželkou po televizních zprávách kouká na film, Lukášek si vedle nich staví lego. Dnes je sobota, proto může jít spát později. Kratičkou pohádku před spaním mu povypráví maminka. Zhruba v jedenáct hodin si jde lehnout také Luboš, který usíná s dobrým pocitem, je rád, že den prožil s rodinou, rovněž je spokojený, že slepil další papírový měšťanský domeček. Trochu ho zlobí koleno, dal si však předsevzetí, že zítra udělá pár cviků zaměřených na rozhýbání kolena.....

Láďovi se podařilo kolem jedenácté dostat Liborka od počítače, musel hodně zvýšit hlas, přímo řval, z čehož se Liborek srdceryvně rozplakal. Nešťastná Iveta pouští synovi DVD, aby konečně usnul. Láďa si spokojeně zapaluje na balkóně poslední cigárko z dnes otevřené krabičky. K počítači si nese správně vychlazené pivo. Přesně ve dvě hodiny ráno, dvanáct minut, šest sekund se to Láďovi podařilo, katapultoval se do vyššího levelu. Hurá, je na sebe patřičně pyšný. Mne si ruce. Jen škoda, že ho bolí záda. Bude muset zavolat své praktické lékařce, ať konečně něco s těmi jeho zády udělá....

Autor: Irena Bátrlová | úterý 12.1.2021 19:20 | karma článku: 22.04 | přečteno: 627x

Další články blogera

Irena Bátrlová

Ohnivý milenec

"Udělej si na sebe trochu času, Dalmo, vypadáš strašně", utrousila netaktní poznámku bývalá spolužačka Jana při neplánovaném setkání v supermarketu. "Zrovna tohle ráda slyším",pomyslela si Dalma a pokusila se o křečovitý úsměv.

18.3.2023 v 19:52 | Karma článku: 18.29 | Přečteno: 464 | Diskuse

Irena Bátrlová

Bystřice a čtyři rumy

Motorák - přípoj, který navazoval na rychlík, mi ujel a já v noci uvízla na jednom zaslintaném nádražíčku, jenž si odbylo své nejlepší časy za dob Rakouska - Uherska. Hustě sněžilo, byla zima.

15.3.2023 v 21:52 | Karma článku: 20.09 | Přečteno: 471 | Diskuse

Irena Bátrlová

Burleska, Rododendron a já

"Okamžitě odsud vypadni, vypelichané psisko", zařval jsem a holí odstrkoval chundelatou nevzhlednou kouli zamotanou do lidské papírové pleny. S chlupatým psím špindírou to však ani nehlo.

10.3.2023 v 19:52 | Karma článku: 17.37 | Přečteno: 331 | Diskuse

Irena Bátrlová

Autista a Smajlena

"Firma, kde jsem pracoval, rozdávala pamětní nože s logem. Po večírku, cestou domů, jsem byl ohromen tím krásným nožíkem, který jsem si chtěl nechat na věčnou památku a tak jsem si ho zabodnul rovnou do břicha, to je celé story".

8.3.2023 v 20:05 | Karma článku: 14.51 | Přečteno: 339 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Eva Sádecká

Dar úsvitu

Uvidíš, až si uklidíš. Máš ještě tajnou skrýš? Kam schováváš si dárky pro štěstí? Poklady z dětství?

30.3.2023 v 20:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 | Diskuse

Jakub Špičák

Trable s láskou

Možná se nudil nebo chtěl vidět, co to udělá, zvědav ač vševědoucí. Tak rozlil lásku, která se teď plíží jako jedovatý plyn a všude se dostane, do každé domácnosti, škvíry i do oblečení. Všechno je jí nasáklé.

30.3.2023 v 20:03 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 65 | Diskuse

Eva Sádecká

Zrcadlo

Co znamená doopravdy vidět? Nahou pravdu zahlédnout? Uvidět to, co je za závojem. Ještě skrýváš před sebou, co je nutné prohlédnout?

30.3.2023 v 15:00 | Karma článku: 4.82 | Přečteno: 117 | Diskuse

Václav Kunft

Krása hudby

Hudba je víc, než dokáži vyjádřit, možná i pochopit, ale pocit z ní patří do poslednin. Vždyť mě odsud nakonec vyprovodí.

30.3.2023 v 10:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 | Diskuse

Brigita Tóthová

Ráno

Bylo to jedno z těch rán, které vás překvapí svou intenzitou. Občas mě samotnou překvapí, jaké podněty ke mně přijdou, jaké myšlenky se vyklubají a chtějí být rozvíjeny. Jako živý obraz. Miluji ty chvíle. Přichází bez pozvání.

30.3.2023 v 9:43 | Karma článku: 7.18 | Přečteno: 119 | Diskuse
Počet článků 186 Celková karma 17.30 Průměrná čtenost 620
Poslední dobou se snažím vrátit ke psaní, které mě provázelo na cestě náctiletým životem.Dává mi pocit síly a energie, kterou potřebuji při výchově svých tří synů.

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

Evropští ministři stvrdili konec spalovacích motorů. S jednou výjimkou

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie v úterý definitivně rozhodli o schválení normy, která omezí...